بخار پنجره UPVC (1)

بخار کردن شیشه دوجداره اتفاق ناخوشایندی است و بعد از این اتفاق همه به دنبال راهی برای از بین بردن آن هستند. در این شرایط بسیاری از افراد تصمیم به تعویض پنجره می‌گیرند و بعضی دیگر هم اهمیتی به آن نمی‌دهند. در ادامه مطلب به بررسی دلایل بخار کردن شیشه می پردازیم.

بخار پنجره UPVC (2)ساختار شیشه دوجداره

امروزه تمام پنجره‌های دوجداره و سه جداره دارای یک واحد شیشه عایق‌بندی شده به نام IGU هستند که مهم‌ترین علت آن هم صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. زمان ساخت پنجره دوجداره، بین جداره‌ها کاملا با نوعی گاز پر می‌شود تا به عنوان یک عایق حرارتی عمل کند.

گازهایی که برای پر کردن فضای بین جداره‌ها استفاده می‌شود معمولا از گازهای آرگون و کریپتون است. در کنار تکنولوژی خاصی که برای ساخت پنجره‌های دوجداره به کار می‌رود یک مشکل اساسی وجود دارد و آن هم فرار بودن گاز است.

پنجره‌های دوجداره با وجود اینکه عایق بندی نیز می‌شوند ولی باز هم منافذی در آن‌ها وجود دارد که باعث تخلیه گاز‌های تزریقی آرگون و کریپتون و در نهایت کاهش طول عمر پنجره می‌شود.

البته عوامل دیگری نیز در کاهش طول عمر پنجره تاثیرگذار هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به رطوبت، نور خورشید و اختلاف دمای محیط بیرون و فضای داخل اشاره کرد. به عبارت دیگر عایق بندی شیشه دوجداره، ممکن است در طول زمان دچار تغییر و افت کیفیت شود. همین تغییرات سبب خروج گاز میان دوجداره می‌شود و در نتیجه آن بخار و رطوبت به راحتی به میان جداره‌ها نفوذ می‌کند و ظاهر پنجره را بخار زده و کدر می‌سازد.

بخار پنجره UPVC (3)علت بخار کردن بین شیشه‌های پنجره دوجداره

تغییرات دما در زمستان و اختلاف دمای محیط داخل و محیط خارج سبب پایین آمدن حرارت و عرق کردن شیشه‌ها می‌شود. به طور معمول بخار ایجاد شده روی شیشه خیلی ماندگار نیست و بعد از گذشت یک تا دو ساعت خود به خود از بین می‌رود. اما همین مدت زمان کوتاه نیز می‌تواند به پنجره ظاهری ناخوشایند بدهد. بخار آب به سه حالت روی پنجره می‌نشیند.

– تشکیل بخار روی سطوح بیرونی شیشه دوجداره است.

– تشکیل بخار روی سطوح داخلی شیشه دو جداره .

– تشکیل بخار بین دو لایه شیشه دوجداره است.

بخار پنجره UPVC (4)تشکیل بخار روی سطوح خارجی شیشه دوجداره

وجود بخار روی قسمت بیرونی شیشه دوجداره نشانه دمای بالای داخل ساختمان نسبت به دمای بیرون است و این اتفاق کاملا طبیعی است. در این صورت پنجره‌ها به خوبی کار می‌کنند و کاملا عایق بندی شده‌اند. این حالت، بخار زدگی همیشه اتفاق نمی‌افتد و فقط گاهی اوقات این پدیده را مشاهده می‌کنید که اصلا جای نگرانی ندارد.

تشکیل بخار روی سطوح داخلی شیشه دوجداره

ایجاد بخار روی سطح داخلی شیشه دوجداره عوامل متعددی دارد و معمولا برای پنجره‌های تک جداره اتفاق می‌افتد و علت آن هم این است که هوای بیرون بر روی دمای شیشه غالب است.  به عنوان مثال اختلاف دمای زیاد بین فضای داخلی و خارجی ساختمان و همین‌طور فقدان تهویه نامناسب داخلی، از اصلی‌ترین عوامل افزایش رطوبت هوا در داخل ساختمان هستند. انجام پخت و پز، آشپزی، استحمام و حتی دم کردن چای نیز می‌تواند سبب ایجاد مقدار زیادی بخار آب روی شیشه شود. این بخار به محض تماس با هوای سرد، به قطرات آب تبدیل می‌شود، ولی در صورتیکه محیط از تهویه خوبی برخوردار باشد هرگز پنجره دوجداره بخار نمی‌کند.

بخار پنجره UPVC (5)تشکیل بخار بین دو صفحه شیشه دوجداره

وجود بخار بین دو شیشه نشان‌ دهنده این است که عایق بندی پنجره دوجداره به خوبی صورت نگرفته است. این اتفاق معمولا در ساختمان‎های قدیمی که از نصب پنجره‌شان بیش از ۱۰ سال گذشته باشد می‌افتد.

استفاده از تمیز کننده‌های شیمیایی برای نظافت شیشه‌ها، به درزگیر پنجره آسیب می‌زند و عایق‌بندی آن را از بین می‌برد. در صورتیکه بخار زدگی بین سطوح شیشه‌ها در کمتر از یک سال اتفاق بیفتد علت اصلی آن مربوط به کیفیت ساخت پنجره دوجداره است.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.